آموزش و دوره های رایگان برنامه نویسی( طراحی وب و اندروید) سایتاپ سئو

در سایتاپ با آموزش های اندروید،asp.et MVC و همچنین SEO و بهینه سازی وب با همراه باشید.همچنین با اخبار روز در زمینه های امنیت و هک و اخبار روز تکنولوژی را در سایت ما میتوانید بخوانید.


ASP یا PHP ؟کدام بهتر است؟

سایتاپ سئو
در اینجا با یک بحث قدیمی اما همیشه جذاب و بحث برانگیز کار خواهیم.بله درست فهمیدید! ASP.NET  یا  PHP ؟
بحثی قدیمی و بسیار مهم برای کسانی که میخواهند پا به عرصه برنامه نویسی تحت وب بگذارند.
در این مقاله به ما به مقایسه بین دو زبان برنامه نویسی تحت وب بین php  و  asp.net  از نظر قدرت،سرعت،امنیت،بازار کار،محبوبیت،هزینه های طراحی سایت با این زبان ها، و گستردگی اطلاعات و منابع یادگیری و ...میپردازیم.
پیش نویس: ASP.NET  زبان برنامه نویسی نیست ،بلکه یک تکنولوژی است و از آنجایی که تازه کار ها شاید نتوانند از کلمه تکنولوژی درک مناسبی داشته باشند،ما از آن به عنوان یک زبان نام خواهیم برد.
 
 
 
توضیحاتی اجمالی در مورد  PHP :
پی اچ پی زبان سمت سرور و پرطرفدار در دنیای وب است و سایت های ساخته شده با این زبان،روی سیستم عامل لینوکس هاست میشود و همچنین یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمندی به نام وردپرس را کنار خود دارد.
 
 
توضیحاتی اجمالی در مورد(ای اس پی دات نت)  ASP.NET :
از محصولات به نام مایکروسافت که با اینکه نسبت به پی اچ پی طول عمر کمتری داشته است،ولی طرفداران زیادی پیدا کرده است.با اینکه در مدت نسبتا کمی که عرضه شده است ولی طرفداران زیادی را به سوی خود کشانده است و بسیاری از سایت های بزرگ از این زبان استفاده میکنند.
 
 
  1. قدرت  کدام بیشتر استASP  یا  PHP ؟
از لحاظ قدرت هیچ تفاوت به خصوصی ندارند و هر دو زبان امکانات مورد نیاز برنامه نویس را در اختیارش میگذارند.به طوری که هر سایتی که با  asp  نوشته شود،با زبان php  نیز قابلیت نوشته شدن را دارد و باالعکس.
 
      
2.
سرعت کدام بیشتر استASP  یا  PHP
؟
به دلیل اینکه مرحله کامپایل کردن php  در زمان مشاده صفحه انجام میشود،سرعت سایت های طراحی شده با این زبان پایین تر است و همینطور ااز آنجایی که کدهای خروجی در asp  به صورت  byte code هستند،مرحله کامپایل شدن صفحات حذف میشود و همین امر باعث میشود هنگام دریافت اطلاعات بالا ،سرعت asp  تا چندین برابر بالاتر از php  باشد. 
3.
امنیت کدام بیشتر استASP  یا  PHP ؟
این مقایسه تا کمی اشتباه است.چراکه امنیت در دست برنامه نویس سایت است و اگر سایت را اصولی طراحی کند،مشکلی برای سایت پیش نخواهد آمد هرچند بعضا سایت ها ادعا میکنند که امنیت  asp نسبت به  php در شرایط یکسان بالاتر است ولی دلیلی برای این ادعا مشاهده نکردم.
 
4. 
بازارکار کدام بهتر استASP  یا  PHP ؟
تا چندی پیش بازار کار در زمینه طراحی سایت در دست برنامه نویسان php  بود.در حال حاضر و رفته رفته در ایران بازارکار به دست برنامه نویسان  asp  افتاده است.برای مشاهده و پی بردن به این مسئله کافیست روزنامه همشهری و بخش برنامه نویسی را مطالعه کنید!
 
     5.
محبوبیت کدام بیشتر استASP  یا  PHP
؟
بر خلاف ایران که برنامه نویسی تحت وب آن به سمت asp  رفته است،در جهان php  بسیار بسیار محبوب تر از دیگر زبان های برنامه نویسی است و این به دلیل اپن سورس بودن و پایین بودن هزینه های سایت های طراحی شده در  php نسبت به asp  است.
 
6.
خدمات و پشتیبانی کدام بهتر است  ASP  یا PHP
؟
از آنجایی که وردپرس قدیمی تر است و asp  نسبتا تازه و جدید است،بسیاری از سایت هایی که در سال های قبل طراحی  شده بودند توسط زبان php  ساخته شده بودند و به همین دلیل اطلاعات و کدها و اسکریپت های فراوانی برای  php  وجود دارند و اگر سایت شما با وردپرس طراحی شده باشد،دیگر هیچ نگرانی ای نخواهید داشت .چرا که وردپرس هر نوع و در هر موردی چندین افزونه دارد و در اختیار برنامه نویس قرار میدهد و این مبحث در مورد  asp  نقطه ضعفی بزرگ تلقی میشود.
 
 
به دلیل جامع بودن و گسترده بودن ابعاد مقایسه،ما در پست آتی در زمینه های دیگر هم مقایسه را کامل خواهیم کرد و نتیجه گیری خواهیم کرد که کدام زبان مناسب کدام کاربر است.

بخش دوم و آخر مقایسه جامع asp و php
 
مطالب پیشنهادی:

معرفی زبان های برنامه نویسی به زبان ساده برای مبتدیان -بخش 1
معرفی زبان های برنامه نویسی به زبان ساده برای مبتدیان -بخش 2
دسته بندی
programming
معرفی-ویژگی-های-asp-و-php asp-بهتر-است-یا-php از-لحاظ-قدرت-و-سرعت-asp-بهتر-است-یا-php مقایسه-جامع-و-کامل-بین-asp.net-و-php مقایسه-امکانات-php-باasp امنیت-asp-بهتر-است-یا-php برنامه-نویسی-تحت-وب-را-با-چه-زبانی-شروع-کنیم

برگشت به صفحه اصلی

سایتاپ درباره ما

#به نام یکتا برنامه نویس هستی


تلگرام من

alitaheri_4

بنده علی طاهری دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به برنامه نویسی هستم.اولین بار در 14 سالگی با وبلاگ نویسی پا در عرصه وب و سئو گذاشتم.در حال حاضر در برنامه نویسی اندروید با زبان جاوا و تحت وب با asp.net فعالیت دارم.همچنین بسیار علاقه مند به سئو هستم.