آموزش و دوره های رایگان برنامه نویسی( طراحی وب و اندروید) سایتاپ سئو

در سایتاپ با آموزش های اندروید،asp.et MVC و همچنین SEO و بهینه سازی وب با همراه باشید.همچنین با اخبار روز در زمینه های امنیت و هک و اخبار روز تکنولوژی را در سایت ما میتوانید بخوانید.


آموزش مقدماتی RESTFUL در C#

سایتاپ سئو

با سلام خدمت شما بزرگان

آموزش وب سرویس  RESTFUL

در این قسمت ما به سراغ بخش دوم آموزش وب سرویس rest  میرویم.در جلسه قبلی توضیخاتی ابتدایی داده بودیم که شاید درک آن برای کسانی که میخواهند این آموزش را شروع کنند زیاد آسان نباشد اما نگران نباشید.چرا که رفته رفته برایتان این مباحث روشنتر خواهد شد.

ما در این آموزش مقالات سایت مایکروسافت را برای شما ترجمه کرده ایم تا راحت تر بتوانید به همان روش و اصول مایکروسافت بر سرویس rest  مسلط شوید.

 

 

قسمت دوم آموزش وب سرویس  restful

قبل از وب سرویس rest  برنامه نویسان از وب سرویس  soap  استفاده میکردند که رفته رفته تمایل برنامه نویسان به وب سرویس rest بیشتر شده است.حال ما یک نمونه از توابع وب سرویس ها را در زیر مشاهده میکنیم که هر تابع به اپلیکیشنی که از این وب سرویس استفاده میکند خدمات و response  هایی میدهد.

 

 

 

 

 

بعضی از این توابع عمومی هستند و هرکسی میتواند بدون احراز هویت از این توابع استفاده کند مانند توابع زیر:

createUserAccount، getUserProfile، getUserPublicBookmarks، getPublicBookmarks و getBookmark

و لی مابقی توابع اینطور نیستند که هرکس بتواند از آن ها استفاده کند و آن ها را فراخوانی کند.پس برای استفاده از مابقی توابع باید عملیات احراز هویت انجام شود.

 

ساخت وب سرویس

در مرحله اول ساخت وب سرویس تصویر بالا،ما باید در ابتدا ریسورس ها یا همان منابع را بیابیم.که آن ریسورس ها به شرح زیر هستند:

1. user

2. bookmark

 

ما برای ساخت وب سرویس با توابع بالا،نیاز به سطح دسترسی به جداول دیتابیسمان در مورد اطلاعاتی که در زیر گفته شده است داریم.

1. دسترسی به اکانت های شخصی کاربران

2. بوک مارک های شخصی

3.دسترسی به جدول بوک مارک های خصوصی کاربران

4.دسترسی به جدول بوک مارک های عمومی کاربران

5.مجموعه ای از همه ی بوک مارک ها

 

طراحی قالب های  URI

اکنون ما شناسایی کردیم جداول و table  هایی را که از آن ها میخواهیم اطلاعات بگیریم و آن اطلاعات را به وسیله وب سرویسمان در اختیار دیگر اپلیکیشن ها بگذاریم.به زبان خودمونی یعنی فهمیدیم که برای هر تابع وب سرویسمون از چه جدول دیتابیسمون قرار است اطلاعات استخراج کنیم! گفتیم این یه بخش را ساده تر بگیم که اگر متوجه نشدید ،متوجه بشید و بدانید چیز سختی نگفته ایم ولی بیان آن شاید برای خواننده مطلب ممکن است یک مقدار گنگ به نظر بیاید.

 

حالا ما ریسورس ها و منابع ساخت وب سرویسمان را پیدا کرده ایم.یعنی اینکه میدانیم برای ساخت وب سرویسمان باید از چه جداولی اطلاعات بگیریم و برای فراخانی آن توسط دیگر اپلیکیشن ها،آن را درون وب سرویسمان بگذاریم.

حالا برای دادن خدمات به استفاده کنندگان از وب سریسمان،مانند دادن لیست بوک مارک ها،باید از طریق آدرس

example.com/bookmarkService آن لیست را در اختیار اپ هایی که از وب سرویسمان خدمات میگیرند،قرار میدهیم.

از آنجایی که احتمال دارد این لیست ما بسیار بزرگ باشد،باید یک فیلتری برای این لیست بگذاریم که هر اپلیکیشنی که خواست این لیست را از طریق وب سرویس ما بگیرد،تمام اطلاعات را نگیرد که ممکن است خیلی از آن ها به دردش نخورد.پس باید  برنامه نویس یک فیلتر در این زمینه بنویسد که به هر کس اطلاعاتی که مورد نیازش است را بفرستد. پس میتوانیم از رشته پرس و جو زیر استفاده کنیم و به صورت زیر و مثلا با یک اسم تمام بوک مارک های عمومی مشخص شده را فراخوانی کنیم.به صورت زیر:

?tag={tag}

 خوب در بالا عبارت  tag  تمامی لیست بوکمارک ها را تحویل اپی که از وب سرویس استفاده میکند میدهد.

(ما در اینجا از سینتکس URI  استفاده کرده ایم.)

هر چیزی که در داخل آکولاد است،نشانگر یک متغیر است مانند آن عبارت tag  که در مورد بالا درون آکولاد نوشته شده است و هر عبارت دیگری به غیر از متغیر، URI نامیده میشود.

 از آنجایی که این پست یک مقدار طولانی شد،بهتر است که یک استراحتی کنید و بعد بر روی لینکی که در زیر برای ادامه مطلب گذاشته شده است کلیک کنید تا جلسه سوم آموزش را هم پشت بند این جلسه مطالعه کنید.

پیشنهاد ما نیز همین است که بعد از خواندن این جلسه حتما جلسه بعدی را هم همین الان مطالعه کنید تا موضوع برایتان جا بیوفتد.

 

 

دسته بندی
Tutorial-REST-web-service
آموزش وب سرویس در سی شارپ وب سرویس و چگونگی کار کردن آن ها آموزش مقدماتی وب سرویس آموزش طراحی قالب هایی URI در وب سرویس آموزش نوشتن توابع مورد نیاز در وب سرویس مراحل ساخت وب سرویس rest جلسه دوم آموزش وب سرویس restful در C#

برگشت به صفحه اصلی

سایتاپ درباره ما

#به نام یکتا برنامه نویس هستی


تلگرام من

alitaheri_4

بنده علی طاهری دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به برنامه نویسی هستم.اولین بار در 14 سالگی با وبلاگ نویسی پا در عرصه وب و سئو گذاشتم.در حال حاضر در برنامه نویسی اندروید با زبان جاوا و تحت وب با asp.net فعالیت دارم.همچنین بسیار علاقه مند به سئو هستم.