آموزش و دوره های رایگان برنامه نویسی( طراحی وب و اندروید) سایتاپ سئو

در سایتاپ با آموزش های اندروید،asp.et MVC و همچنین SEO و بهینه سازی وب با همراه باشید.همچنین با اخبار روز در زمینه های امنیت و هک و اخبار روز تکنولوژی را در سایت ما میتوانید بخوانید.


وب سرويس چيست و چه كاربردي دارد؟

سایتاپ سئو

وب سرویس چیست؟

در این مقاله به اینکه وب سرویس چیست و چه انواعی دارند و اینکه وب سرویس ها در چه جاهایی استفاده میشوند و اینکه کلا چرا باید از وب سرویس استفاده کنیم میپردازیم.

وب سرویس تعریف های متفاوتی دارد که تمامی تعریف هایشان میتواند درست باشد.

به عنوان مثال یک سایت میگوید وب سرویس مانند یک زبان مشترک بین انواع پلتفرم هاست.به این صورت که مثلا سایتی که با زبان asp.net  نوشته شده است،بتواند به یک اپلیکیشن موبایل که با زبان  java  نوشته شده است،خدمات دهد.این خدمات در قالب ارسال اطلاعات از سرور،و همینطور دریافت و ویرایش اطلاعات هم میتواند باشد.

يا اينكه سايتي ديگر ميگويد وب سرويس ها دريچه اي از سايت ها هستند كه ميتوانند با خارج از پلتفرم وب نيز ارتباط برقرار كنند و به تبادل اطلاعات بپردازد.

فرایند این تبادل اطلاعات بین نرم افزار ها و پلتفرم ها،وب سرویس نام دارد.

 

بگذارید مثالی بزنیم..

شما یک سایت دارید که درونش کاربران را ثبتنام میکند و از آن ها اطلاعاتی میگیرد و به آن ها خدماتی میدهد.مثلا شما امکانی را فراهم میکنید که هر کس که شرایط خاصی را داشته باشد،میتواند ثبتنام کند و در قرعه کشی ثبتنام کند.حالا شما میخواهید بستری را فراهیم کنید که صرفا از طریق سایت ثبتنام صورت نپذیرد و در اپلیکیشن موبایلی که برای خود دارید هم امکان ثبتنام از طریق اپ موبایل را هم فراهم میکنید.

خوب در اینجا ما نیاز به یک وب سرویس داریم که بتواند از سایت به اپ موبایلمان خدمات و اطلاعات دهد.

کمی جزئی تر بگوییم اینطور میشود که در سایت توابعی نوشته میشود که چند مقدار میگیرند و در عوض چند مقدار دیگر برمیگردانند.مثلا نام کاربری و رمز عبور شما را میگیرند و میگویند که آیا شما حق ورود دارید یا خیر و اگر حق ورود داشتید،به صورت ادمین،نویسنده،پشتیبان و یا هر مقام دیگری وارد شوید.

كاربرد وب سرويس

انواع وب سرویس ها:

دو نوع وب سرویس داریم که نامشان soap  و   rest هست.soap  یک وب سرویس تقریبا در حال منسوخ شدن است و البته ساده در یادگیری است.rest نیز در پروژه ها و سایت های زیادی استفاده شده است و مرسوم تر از  soap  است.

 

چرا باید از وب سرویس استفاده کنیم؟

جواب را در اوایل پست دیدیم ولی این بار میخواهیم در یک جمله و از نظر تجاری ،دلیل را بیان کنیم. وب سرویس ها میتوانند برنامه های مارا در سطح جهانی گسترش دهند و کسب  کار و سایت ما را گسترش دهند.

 

وب سرویس ها چگونه کار میکنند؟

کمی بحث را تخصصی تر میکنیم.پلتفرم های اولیه وب سرویس ها،xml  و http  هستند.

Xml  یک زبانی است که میتواند بین دو زبان مختلف برنامه نویسی برای تعریف توابع پیچیده مورد استفاده قرار بگیرد و ارتباط برقرار کند.

http  نیز یکی از  پروتکل های رایج در اینترنت میباشد و در ابتدای نام سایت ها این عبارت را بسیار دیده ایم.

وب سرویس ها با استفاده از این دو مورد کار میکنند و یادگیری وب سرویس بسیار مفید برای وب مستران و برنامه نویسان میباشد و با تسلط داشتن به این مهم، وب سایت ما قابلیت های تجاری بسیار بیشتری پیدا میکند.

 

پيشنهاد ميشود مطالب زير را نيز مطالعه كنيد:

جلسه اول دوره آموزش وب سرویس  restful  در C#

مقايسه اجمالي و جامع بر روي زبان هاي برنامه نويسي  asp.net  و  php

سئو چيست و چه تاثيري در افزايش بازديد سايت دارد؟

معرفي و كاربرد متا تگ ها براي سئو

 

 

دسته بندی
Tutorial-REST-web-service
معرفي-وب-سرويس-ها-و-كاربردشان وب-سرويس-چيست-و-چه-كارايي-دارد وب-سرويس-چگونه-بين-وب-ساي-و-اپليكيشن-موبايل-ارتباط-بر-قرار-ميكند ارتباط-بين-ساي-و-اپ-موبايل-با-وب-سرويس وب-سرويس-چيست تعريف-وب-سرويس-به-زبان-ساده وب-سرويس-ها-چه-انواعي-دارند وب-سرويس

برگشت به صفحه اصلی

سایتاپ درباره ما

#به نام یکتا برنامه نویس هستی


تلگرام من

alitaheri_4

بنده علی طاهری دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به برنامه نویسی هستم.اولین بار در 14 سالگی با وبلاگ نویسی پا در عرصه وب و سئو گذاشتم.در حال حاضر در برنامه نویسی اندروید با زبان جاوا و تحت وب با asp.net فعالیت دارم.همچنین بسیار علاقه مند به سئو هستم.